Podvodné telefonáty od falešné technické podpory společnosti Microsoft

Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity v posledních dnech zaznamenal několik hlášení z řad uživatelů o podvodných telefonátech na odborná pracoviště Masarykovy univerzity.

31. 3. 2022 Varování

O co jde?

Útočníci aplikují formu nátlaku skrze telefonát, kdy se snaží uživatele podnítit k akci, konkrétně k instalaci softwaru vzdáleného přístupu (TeamViewer, AnyDesk) například do notebooku či stolního počítače. Argumentují tím, že naléhavě musí vyřešit problém v daném zařízení. Po instalaci vyžadovaného softwaru oběť kyberútoku sdělí útočníkovi kód, ten se jeho pomocí zmocní daného zařízení a může na něm vykonávat libovolné činnosti. Tato útočníky stále oblíbenější metoda sociálního inženýrství se nazývá Vishing.

Splnění pokynů této falešné podpory může vést k odcizení vašich citlivých údajů, pracovních dat, instalaci škodlivého kódu (například zašifrování vašeho zařízení pomocí ransomware), nebo k jinému poškození vás a vašeho zařízení. Útočník využívající tuto techniku se může vydávat i za jiné pracovníky z různých působišť, například za zaměstnance banky.

Na co pamatovat?

Před podobným typem útoku již varovala i Policie ČR. V tomto případě se jedná o telefonní hovory, SMS zprávy nebo e-maily, kde se vás útočník pokouší přesvědčit, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte učinit další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a provede další opatření. Opět se tedy jedná o Vishing, na který je nejlepší nereagovat.

Bonus

Zjistěte více o takzvaných technikách sociálního inženýrství v našem kurzu. Dozvíte se, jak kreativní a zákeřní dokáží útočníci být.

Závěrem

Buďte obezřetní a nikdy nesdělujte žádné informace a neprovádějte žádné akce bez ověření osoby či organizace. Máte-li dotazy, kontaktujte prosím náš tým na adrese csirt@muni.cz. Pokud se přímo s takovým jednáním setkáte, neváhejte nám jej nahlásit. Naši bezpečnostní experti se vám brzy ozvou.