Skenování univerzitních systémů a služeb

Níže můžete nalézt informace související s pravidelným skenováním univerzitních systémů, které provádí oddělení Zvládání hrozeb Divize kyberbezpečnosti a správy dat. Proaktivní identifikace zranitelností napomáhá předejít zneužití těchto slabých míst. Tento proces tak posiluje ochranu univerzitní sítě a snižuje možná rizika spojená s útoky.

Jaká je naše motivace?

V uplynulých měsících jsme zaznamenali zvýšený nárůst incidentů, které měly významné negativní dopady na univerzitní data. Tyto incidenty byly způsobeny používáním zranitelných verzí služeb, nesprávnou konfigurací a nedostatečnou segmentací sítě.

Desítky těchto zranitelností se nám podařilo odhalit během pravidelného skenování systémů a následně opravit, díky čemuž jsme zvýšili úroveň zabezpečení univerzitní infrastruktury.

V případě, že byste zaznamenali problémy spojené se skenováním vámi spravované služby, neváhejte se obrátit na scanning@csirt.muni.cz.

Jak skenování probíhá?

Skenování zranitelností se skládá ze skenů síťových služeb a webových aplikací za využití strojů s následujícími doménami:

• pentest01.csirt.muni.cz
  • pentest02.csirt.muni.cz
  • pentest03.csirt.muni.cz
  • pentest04.csirt.muni.cz
  • muni-scan-public.csirt.muni.cz
  • muni-scan-private.csirt.muni.cz
  • muni-scan-mu.csirt.muni.cz

Rozsah skenování:

• veřejné univerzitní adresy (147.251.0.0/16)
  • privátní univerzitní adresy (10.0.0.0/8)
  • webové aplikace, které běží na adresách výše

Webové skenery jsou prozatím omezeny na 10 requestů/s napříč všemi skenovanými weby.

Co můžete očekávat?

Vzhledem k ohleduplnému přístupu a zkušenosti z pilotního provozu, většina služeb a jejich správců nepocítí dopady pravidelného skenování. V případě, že dojde k identifikaci a potvrzení zranitelnosti ve vašem systému, členové týmu CSIRT-MU vás budou neprodleně kontaktovat a pomohou vám s jejím řeším.