BEZPEČNÉ PŘIPOJENÍ

Jak si ochránit své soukromí?

Začít

O čem bude tato lekce?

Vaše soukromí a data jsou cenná. Nevěříte? Řada digitálních produktů a služeb je zdarma díky tomu, že jim dáváte přístup do části svého soukromí a rozhodně existují i další organizace, které se o vás snaží něco dozvědět. Zkraťme teorii, postačí uvědomit si, že data jsou nové zlato našeho věku. Má proto smysl se k nim tak chovat, zejména pokud se týkají nás samotných. 


Tento modul obsahuje 3 části:

  1. Podíváme se na digitální stopu a ukážeme si, jak ji lépe kontrolovat. ⏭️
  2. Vysvětlíme si, proč je důležité šifrování komunikace a co s tím můžete dělat vy. ⏭️
  3. Zakončíme úvodem k nástroji VPN a tím, jak jej použít. ⏭️

Bez popisku

EXTRA 15 MIN

Bez popisku

3 VÝZVY

Bez popisku

1 NÁVOD

1. Jak kontrolovat svou digitální stopu?

Vaše aktivity na internetu vytváří digitální stopu. Ta obsahuje data různého charakteru a důležitosti – od e-mailů, komentářů, přes veřejně sdílené fotografie až po další sdílené soubory. Čím jste aktivnější, tím je vaše digitální stopa výraznější. Vždy pak existuje riziko, že ji může někdo zneužít. Jak? Od cílení nechtěných reklam, přes kyberpodvody, šikanu a manipulaci až po krádež vaší identity.

  • #1 Zjistěte, jak na tom jste

    🟡
    Začněte tím, že se proklepnete přes vyhledávač jako je Google nebo Seznam. Jak na to? Jednoduše zadáte své jméno, přezdívky, emailovou adresu, telefonní číslo či něco jiného, co je pro vás příznačné do vyhledávače. Tip: pokud je vaše jméno časté, přidejte něco více specifického: bydliště, školu, povolání. 

     

    Vaše jméno, přezdívky, e-mailová adresa, telefonní číslo či něco jiného, co je pro vás příznačné.

    🟡
    Zhodnoťte, co jste o sobě našli a jak jsou informace provázané. Například pokud je na jedné stránce vaše jméno a e-mail a na druhé váš e-mail a telefonní číslo, tak lze vše jednoduše propojit způsobem, který se vám nemusí líbit. 

    🟡
    Prozkoumejte také další systémy či platformy, které používáte nebo jste používali. Například školní systémy, inzertní portály, diskuzní fóra a samozřejmě také sociální média – těm se budeme ještě věnovat. Pokud máte Google účet, mrkněte také na Google Dashboard. Zjistíte, jaké vaše data Google má a můžete je také promazat. 

    🟡
    Odstraňte nebo požádejte o odstranění všude tam, kde to pokládáte za vhodné.  

    Bez popisku

    Výzva: Buďte v obraze díky Google Alerts

    🟡
    Služba Google Alerts funguje velmi jednoduše – zadáte klíčová slova, které chcete monitorovat – typicky vaše jméno či jiný identifikátor. Pokud se pak někde na internetu objeví, tak vám o tom služba pošle e-mail

    Nastavit si Google Alerts

  • #2 Zaostřete na sociální média

    🟡
    Sociální média nám umožňují sdílet skoro všechno a řada lidí této možnosti s chutí využívá. Ať už je váš přístup jakýkoli, doporučujeme držet se těchto zásad

    1. Nastavte si vaše profily na soukromé – tam, kde to jde. Pozor, takové nastavení nemůže zabránit tomu, aby informace o vás vynášel ven někdo z lidí, kterým jste už přístup udělili. 
    2. Promažte si seznamy přátel – opravdu je chcete mít všechny? 
    3. Buďte obezřetní v tom, co sdílíte – zejména zveřejňování fotografií, videí ale i různých názoru je lépe promyslet. Jeden z triků je zamyslet se nad tím, jestli by vám vadilo, kdyby ty stejné informace byly zítra ve všech médiích a viděla je vaše babička.
    4. Když se sdílení týká i druhých  – zejména pokud jde o děti či o něco, co může druhého poškodit. Pokud naopak existují nepříjemné příspěvky druhých, které se týkají vás samotných, tak požádejte diskrétně o odstranění. Ale pozor, přílišná horlivost by se vám mohla nevyplatit  – mrkněte na Efekt Streisandové.
    5. Očividně zneužitelné informace – například sdílení informace o pravidelných trasách, zvycích, fotografování a zveřejňování dokladů, letenek či jiných osobních dokumentů na sociálních sítích je stejně riskantní, jako byste zloději poslali SMS: „Od 15. do 25. června můžeš!“
  • #3 Tipy a triky

    K čemu je a není anonymní režim prohlížeče?

    Anonymní režim prohlížeče je užitečný, ale často také nesprávně chápaný. Pojďme si ty to tedy vysvětlit. 

    K čemu je dobrý:

    🟡
    Automaticky maže historii prohlížení
    a data vyplněných formulářů, jakmile zavřete okno. Díky tomu je vaše aktivita na daném zařízení skrytá. Anonymní režim je tedy nutností, pokud využíváme zařízení, které není naše.  

    🟡
    Po zavření tohoto režimu dojde ke smazání cookies z prohlížených webů.

    Na co si dát pozor:

    🟡
    Vaše IP adresa bude stále veřejná, což znamená, že vaše online aktivity mohou být stále sledovány poskytovateli internetových služeb.

    🟡
    Webové stránky navzdory anonymnímu prohlížení stále budou sbírat data o vašem prohlížení pomocí sledovacích skriptů, i když používáte anonymní režim.

    🟡
    Váš počítač může být stále infikovaný škodlivým souborem. Anonymní režim vám nedává žádnou ochranu navíc.

    Výzva: Rozhodněte, co je pro vás podstatné

    Nejen při ochraně vašeho soukromí se vám bude hodit znát význam vašich účtů a informací, ke kterým by se mohl potenciální útočník dostat. Právě to je cílem této výzvy. 

    Bez popisku

    Jak na to? 


    1. Představte si, že máte tři skříňky: 
    🟥 Červená skříňka představuje dobře zabezpečený trezor pro účty a informace s vysokým rizikem zneužití.
    🟨 Žlutá pro účty a informace, které stále potřebují ochranu i když o něco menší. 
    🟩 Zelená je pro účty a informace, které jsou volně přístupné.

    2. Zamyslete se, kam byste zařadili účty, které máte a informace, se kterými pracujete. Zeptejte se sami, zda by bylo v pořádku, kdyby se dostaly do špatných rukou. Díky identifikaci důležitých účtů a informací budete vědět, kdy být obzvláště obezřetní. My to vidíme zhruba takto: 

     

    VYSOCE DŮLEŽITÉ

    Možná třeba?

    Internetové bankovnictví
    Profily na soc. sítích
    (Pracovní) e-mail
    Školní a pracovní informační systémy

     

    TAK NĚJAK

    Možná třeba?

    Telefonní číslo
    Adresa trvalého bydliště

     

    NEDŮLEŽITÉ

    Možná třeba?

    E-mail s reklamními nabídkami

    Jak postupovat u sdílení souborů?

    Potřebujete poslat velký soubor? Cloudové služby a online úschovny mohou být velmi užitečné. Ale je důležité nezapomínat na rizika pro vaše soukromí a bezpečnost – máme pro vás dvě rady.

    1. Při práci se soubory neodesílejte důvěrné nebo citlivé dokumenty přes veřejné úschovny. Sdílení přes různé online úschovny se hodí pro veřejné dokumenty, jako jsou obecné prezentace a neosobní data.
    2. V cloudových službách nesdílejte soubory úplně všem. Nastavte si, kdo má mít k souborům přístup a kdo je může upravovat. 

    Bez popisku

Bez popisku

2. Šifrování v online komunikaci

Koncové šifrování zaručuje, že vaše zprávy, obrázky a soubory můžete číst pouze vy a příjemci vašich zpráv. Nikdo jiný, ani provozovatelé služeb, k obsahu nemají přístup.

Důležité je vědět, že ne všechny komunikační toto šifrování nabízejí. Jsou i aplikace, které pouze tvrdí, že jej používají.

Může být užitečné vědět, zda vaše aplikace koncové šifrování nabízí. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zpracoval analýzu, která vše stručně a jasně popisuje. Výsledek v podobě grafické tabulky můžete vidět níže.

Bez popisku

Výzva: Seznamte se s analýzou NÚKIB 

Zmiňovanou analýzu si doporučujeme projít celou, je opravdu krátká a budete díky ní vědět, jak na tom vaše aplikace pro komunikaci vlastně je. Díky tomu ji můžete změnit, nebo si s ní začít pracovat jinak. 

MRKNOUT NA ANALÝZU

Návod: Speciálně pro Messenger

Používáte Messenger a většina vašich přátel také? V pořádku, chceme vám jen říct, že i on nabízí pokročilé funkce zabezpečení, které vám umožní komunikovat bez obav.

Jednou z těchto funkcí je tajný režim, který umožňuje automatické smazání zpráv po jejich přečtení nebo po uplynutí nastaveného časového limitu. Navíc se zprávy zobrazí pouze na zařízení, kde tento režim aktivujete a nikde jinde. Naučte se jej využívat s pomocí návodu níže. 

Bez popisku

Jak na „tajný režim“ v Messengeru

Pro Android:

  1. Otevřete Messenger a přejděte do konverzace, kterou chcete šifrovat.
  2. Klikněte na jméno kontaktu v horní části obrazovky, čímž otevřete podrobnosti konverzace.
  3. Vyberte možnost „Přejít na tajnou konverzaci“.

Pro Apple:

  1. Otevřete aplikaci Messenger a vyberte konverzaci, kterou chcete šifrovat.
  2. Klikněte na jméno osoby v horní části obrazovky, abyste otevřeli detaily konverzace.
  3. Vyberte „Další“ a pak „Přejít na tajnou konverzaci“.

3. Co je to VPN a jak mi může pomoct?

Představte si VPN jako tajný tunel, který chrání vaše online aktivity před zvědavýma očima. Hlavní přínos tohoto nástroje dnes spočívá ve skrytí vaší IP adresy, což umožňuje obcházet geografická omezení a v některých zemích i cenzuru. I v dnešní době tak VPN může poskytnout vyšší úroveň soukromí a bezpečnosti.

Možná jste slyšeli, že byste se na veřejné Wi-Fi měli připojovat pouze přes VPN. Dnes to už není tak striktně nutné, díky rozšířenému používání HTTPS protokolu, který vaše data zabezpečuje.

Přesto může mít VPN smysl, zejména při cestách do zahraničí. Ne všechny zahraniční webové stránky používají HTTPS, a VPN s možností změny IP adresy vám umožní obcházet lokální cenzuru nebo získat přístup k obsahu omezenému jen pro určité země, jako jsou například české sportovní přenosy nedostupné mimo ČR.

Pojďme si to tedy shrnout:

  • VPN vám umožní bezpečně se připojit k firemním či školním systémům, i když jste daleko od kanceláře nebo domova.

  • Zabezpečuje vaše připojení v případě, že stránka nemá protokol HTTPS a tím minimalizuje riziko úniku dat.

  • VPN skryje vaši skutečnou IP adresu a nahradí ji IP adresou serveru VPN. Jinými slovy si můžete zobrazit webové stránky a služby, které jsou běžně v jiných zemích blokovány nebo nejsou v zahraničí dostupné.

Jak a kde můžu VPN získat?

🟡
VPN můžete získat od řady poskytovatelů, ale je klíčové vybírat pečlivě. Důležité kritérium je důvěryhodnost poskytovatele, což lze posoudit na základě recenzí a kvality nabízeného šifrování. Pamatujte, že poskytovatel VPN má přístup k datům vašeho internetového provozu (ne však ke konkrétnímu obsahu, který si vyměňuje se stránkami zabezpečenými protokolem HTTPS).

🟡
Ačkoliv jsou služby VPN obvykle placené a dostupné přímo na webových stránkách poskytovatelů, existují i neplacené VPN, které mohou být pochybné kvality a méně bezpečné. Proto se doporučuje investovat do ověřené placené služby.

Aktivujte si VPN od Masarykovy univerzity

🟡
Masarykova univerzita poskytuje VPN zaměstnancům a studentům bezplatně. Návod na instalaci naleznete na stránkách IT služby MU.

🟡
Navíc díky tomu, že bude vaše zařízení připojeno v univerzitní síti, se i na dálku dostanete k elektronickým informačním zdrojům MUNI (ezdroje.muni.cz), univerzitním licencím, dedikovaným serverům (dostupné konkrétní fakultě i pracovišti).

Bez popisku

  1. Mějte na paměti, že i díky snadným krokům a několika zásadám můžete vaši digitální stopu snadno omezit.
  2. Ne všechny komunikační platformy nabízejí stejné šifrování. Zvažte, přes co budete na internetu komunikovat.
  3. Anonymní režim vám anonymitu na internetu nezajistí. To nedokáže nikdo. Částečnou anonymitu získáte jen s VPN.

Bonus pro zvídavé 

Bez popisku

Vyzkoušejte prohlížeče Brave a TOR

Brave je webový prohlížeč, který klade zvláštní důraz na ochranu soukromí a bezpečnost uživatelů. Jeho hlavní prioritou je minimalizovat sledování online aktivity a zajistit, že vaše osobní údaje zůstávají chráněné. Brave tak např. automaticky blokuje reklamy a sledovací skripty na webových stránkách, zabraňuje sběru vašich dat třetími stranami a má vylepšený anonymní režim. Pokud je pro vás soukromí priorita, rozhodně tento prohlížeč vyzkoušejte.

Jako alternativa k prohlížeči Brave se nabízí Tor, což je balíček s otevřeným zdrojovým kódem, založený na technologii Onion Routing. Tor několikanásobně šifruje data a směruje je přes globální síť dobrovolně provozovaných serverů, známých jako relays, které postupně odstraňují vrstvy šifrování a zajišťují anonymitu uživatele. Tor poskytuje vyšší úroveň soukromí než běžné VPN služby díky svému vrstvenému šifrování a oddělení identity uživatele od jeho online aktivit. I přes potenciální zpomalení a omezení přístupu nabízí Tor vynikající anonymitu a ochranu soukromí.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info