Průvodce instalací

Proces instalace se skládá z pěti drobných kroků, z nichž nejdůležitější je vymyslet si silné frázové unikátní heslo. Provedeme vás vytvořením účtu ve službě správce hesel LastPass a instalací tzv. rozšíření do vašeho preferovaného internetového prohlížeče (rozšíření LastPass pro Google Chrome, Apple a Safari, Firefox, Microsoft Store pro Edge, Opera a AddOns).

Zobrazit si návod

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Jak se správcem zacházet

Jak se přihlásit, jak začít?

Díky předchozímu návodu byste měli mít založený vlastní účet LastPass a nainstalované příslušné rozšíření ve vašem prohlížeči. Odteď platí, že jakmile začnete pracovat s vaším zařízením (notebook, PC i telefon), měli byste se přihlásit také do LastPass. Přihlašujete se právě kliknutím na LastPass ikonku na liště vašeho prohlížeče (naistalované rozšíření, viz obrázek vpravo), úspěšné přihlášení poznáte snadno: ikonka změní barvu z šedé na červenou. Přihlášení do rozšíření v prohlížeči vám umožňuje nerušeně pracovat jako obvykle. Akorát jsou za vás ukládána a vyplňována hesla, takže máte o starost méně. 

Bez popisku

Jak ukládat hesla?

LastPass vám při přihlášení do každého vašeho účtu (Facebook, e-mail, aplikace, banka, IS) bude nabízet uložení hesla automaticky (v pravém horním rohu vyskočí po přihlášení okénko, zda si přejete dané heslo uložit). Je tím pádem na vás, které webové stránky a aplikace si uložíte. LastPass vás rovněž upozorní, pokud použijete heslo opakovaně pro vícero aplikací a pobídne vás k jeho změně, dokonce vám pomůže vygenerovat nové silné heslo.

Pokud už pro dané stránky heslo uložené máte, LastPass stránku rozpozná a nabídne vám vyplnění přihlašovacích údajů, tedy jak jména, tak hesla. Logicky je možné mít uložených víc účtů s různými hesly pro jednu službu či aplikaci (například pokud máte dvě e-mailové adresy na Google).

Jak se dostanete ke svým heslům na cizím zařízení? 

Možnosti existují v zásadě dvě: první je využít jednorázová hesla od LastPass (doporučujeme pro drtivou většinu případů!). Druhou možností pro zařízení, kterým plně důvěřujete, je přihlásit se přes webovou adresu https://www.lastpass.com/ (přihlášení najdete v pravém horním rohu pod tlačítkem Log In). Po přihlášení se dostanete dovnitř LastPass – tento vnitřek správce hesel se nazývá trezor. Trezor vypadá jako nástěnka nebo pracovní plocha – na jednom místě vidíte všechna uložená hesla pěkně pohromadě. Do vašich účtů můžete tedy přímo přistupovat i odtud, z trezoru. Stačí jedno kliknutí (na obrázku bychom se kliknutím dostali na LinkedIn účet). 

K čemu dál slouží trezor?

Pokud se chcete věnovat správě hesel (kopírování hesel, jejich zobrazení, kategorizace do složek atp.), musíte si otevřít právě trezor. Buď se do něj dostanete z adresy https://www.lastpass.com/ nebo jednoduše klikněte na ikonku LastPass na liště vašeho prohlížeče (jako když se přihlašujete). Otevře se vám přehled základních možností, z nichž jedna je právě Open my Vault (Otevřít můj trezor). Jak vidíte na obrázku, i bez návštěvy trezoru zvládnete spoustu činností s hesly jen skrze nabídku rozšíření (All items = prohlédnout si všechna uložená hesla, Add item = přidat heslo, vygenerovat si bezpečné heslo, změnit nastavení účtu, odhlásit se).

Je nutné se odhlašovat?

Z LastPassu se pravidelně odhlašujte (především v prvních týdnech používání), lépe si tak zapamatujete své unikátní silné heslo. Rozhodně paměťový trénink nepodceňujte. :)

Je možné používat LastPass také na mobilním zařízení?

Jistě, aplikaci lze stáhnout do zařízení s operačním systémem Android v Google Play i pro iOS v Apple Store

Bez popisku

Tři výhry správce hesel LastPass

V prostředí LastPass naleznete i další funkce: například opravdu soukromé poznámky, možnost uložit si bankovní údaje nebo sdílet různá data s vybraným člověkem. Pokud by vás zajímaly podrobnosti a návody, doporučíme oficiální podrobné ukázky.

Bez popisku

Přehlednost

Nikdo si nepamatuje absolutně všechny aplikace, v nichž si zřídil účet. Ukládáním jejich hesel do LastPass získáte přehled. Správce nabízí možnost hesla třídit do složek a díky umístění v cloudu se do něj dostanete z libovolného zařízení (jako třeba do ISu).

Bez popisku

Jednoduchost

Správce hesel LastPass je kompromisem mezi neopatrným chováním (jako třeba psaní hesel do notýsku) a šifrovanými pokročilými správci. Uvidíte, že na jeho ovládání není nic složitého. Na bezpečnosti mu to ale neubírá.

Bez popisku

Ostražitost

Stěžejní je zvolit si silné heslo do správce, tedy heslo frázové, a bezpečně s ním zacházet. Obojí jsme si připomněli uvnitř lekce. I kdyby se pak do LastPass snažili nabourat hackeři, k vašim jednotlivým heslům se nedostanou; přesto tak by vás na jakékoliv sebemenší riziko správce upozornil.

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info