Průvodce instalací

Proces instalace se skládá z pěti drobných kroků, z nichž nejdůležitější je vymyslet si silné frázové unikátní heslo. Provedeme vás vytvořením účtu ve službě správce hesel LastPass a instalací tzv. rozšíření do vašeho preferovaného internetového prohlížeče (rozšíření LastPass pro Google Chrome, Apple a Safari, Firefox, Microsoft Store pro Edge, Opera a AddOns).

Zobrazit si návod

Jak se správcem zacházet

Jak se přihlásit, jak začít?

Díky předchozímu návodu byste měli mít založený vlastní účet LastPass a nainstalované příslušné rozšíření ve vašem prohlížeči. Odteď platí, že jakmile začnete pracovat s vaším zařízením (notebook, PC i telefon), měli byste se přihlásit také do LastPass. Přihlašujete se právě kliknutím na LastPass ikonku na liště vašeho prohlížeče (naistalované rozšíření, viz obrázek vpravo), úspěšné přihlášení poznáte snadno: ikonka změní barvu z šedé na červenou. Přihlášení do rozšíření v prohlížeči vám umožňuje nerušeně pracovat jako obvykle. Akorát jsou za vás ukládána a vyplňována hesla, takže máte o starost méně. 

Jak ukládat hesla?

LastPass vám při přihlášení do každého vašeho účtu (Facebook, e-mail, aplikace, banka, IS) bude nabízet uložení hesla automaticky (v pravém horním rohu vyskočí po přihlášení okénko, zda si přejete dané heslo uložit). Je tím pádem na vás, které webové stránky a aplikace si uložíte. LastPass vás rovněž upozorní, pokud použijete heslo opakovaně pro vícero aplikací a pobídne vás k jeho změně, dokonce vám pomůže vygenerovat nové silné heslo.

Pokud už pro dané stránky heslo uložené máte, LastPass stránku rozpozná a nabídne vám vyplnění přihlašovacích údajů, tedy jak jména, tak hesla. Logicky je možné mít uložených víc účtů s různými hesly pro jednu službu či aplikaci (například pokud máte dvě e-mailové adresy na Google).

Jak se dostanete ke svým heslům na cizím zařízení? 

Možnosti existují v zásadě dvě: první je využít jednorázová hesla od LastPass (doporučujeme pro drtivou většinu případů!). Druhou možností pro zařízení, kterým plně důvěřujete, je přihlásit se přes webovou adresu https://www.lastpass.com/ (přihlášení najdete v pravém horním rohu pod tlačítkem Log In). Po přihlášení se dostanete dovnitř LastPass – tento vnitřek správce hesel se nazývá trezor. Trezor vypadá jako nástěnka nebo pracovní plocha – na jednom místě vidíte všechna uložená hesla pěkně pohromadě. Do vašich účtů můžete tedy přímo přistupovat i odtud, z trezoru. Stačí jedno kliknutí (na obrázku bychom se kliknutím dostali na LinkedIn účet). 

K čemu dál slouží trezor?

Pokud se chcete věnovat správě hesel (kopírování hesel, jejich zobrazení, kategorizace do složek atp.), musíte si otevřít právě trezor. Buď se do něj dostanete z adresy https://www.lastpass.com/ nebo jednoduše klikněte na ikonku LastPass na liště vašeho prohlížeče (jako když se přihlašujete). Otevře se vám přehled základních možností, z nichž jedna je právě Open my Vault (Otevřít můj trezor). Jak vidíte na obrázku, i bez návštěvy trezoru zvládnete spoustu činností s hesly jen skrze nabídku rozšíření (All items = prohlédnout si všechna uložená hesla, Add item = přidat heslo, vygenerovat si bezpečné heslo, změnit nastavení účtu, odhlásit se).

Je nutné se odhlašovat?

Z LastPassu se pravidelně odhlašujte (především v prvních týdnech používání), lépe si tak zapamatujete své unikátní silné heslo. Rozhodně paměťový trénink nepodceňujte. :)

Je možné používat LastPass také na mobilním zařízení?

Jistě, aplikaci lze stáhnout do zařízení s operačním systémem Android v Google Play i pro iOS v Apple Store

Tři výhry správce hesel LastPass

V prostředí LastPass naleznete i další funkce: například opravdu soukromé poznámky, možnost uložit si bankovní údaje nebo sdílet různá data s vybraným člověkem. Pokud by vás zajímaly podrobnosti a návody, doporučíme oficiální podrobné ukázky.

Přehlednost

Nikdo si nepamatuje absolutně všechny aplikace, v nichž si zřídil účet. Ukládáním jejich hesel do LastPass získáte přehled. Správce nabízí možnost hesla třídit do složek a díky umístění v cloudu se do něj dostanete z libovolného zařízení (jako třeba do ISu).

Jednoduchost

Správce hesel LastPass je kompromisem mezi neopatrným chováním (jako třeba psaní hesel do notýsku) a šifrovanými pokročilými správci. Uvidíte, že na jeho ovládání není nic složitého. Na bezpečnosti mu to ale neubírá.

Ostražitost

Stěžejní je zvolit si silné heslo do správce, tedy heslo frázové, a bezpečně s ním zacházet. Obojí jsme si připomněli uvnitř lekce. I kdyby se pak do LastPass snažili nabourat hackeři, k vašim jednotlivým heslům se nedostanou; přesto tak by vás na jakékoliv sebemenší riziko správce upozornil.

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info