KYBERKOMPAS
Bezpečný směr k možnostem digitálního světa
Vítejte v jedinečném kurzu kyberbezpečnosti!
Každý den ráno zamknout dveře. Peněženku mít vždycky v bezpečí. Zařídit pojistku na život, i na blbost. Lidský život probíhá v obezřetném módu, protože „co kdyby...“. Ale co když dojde na digitální technologie?
Své zábrany zde často odhazujeme, nebo se naopak snažíme technologiím vyhýbat. Je tu však i lepší cesta, jejíž součástí je přijetí skutečnosti, že kyberbezpečnost je dovednost pro život, která vám umožní:
Převzít kontrolu
Získáte jistotu a sebevědomí v kyberprostoru a připravíte se na budoucnost, která bude nevyhnutelně digitální.
Být lepší v tom, co děláte
Praktická výbava pro 21. století a pevný základ, od kterého se můžete odrazit při prozkoumávání digitálních možností.
Žít více v pohodě
Snáze vyhnete nepříjemnostem, řada věcí bude jednodušší a vy více v klidu. Také lépe ochráníte sebe i své blízké.
Kyberkompas nejsou vysokoškolská skripta, je to záměrně minimalistický kurz, jehož smyslem je zprostředkovat praktické rady a bezpečný směr k možnostem digitálního světa, světa ve kterém žijeme.
Obsah a struktura lekcí
- V úvodu každého modulu se dozvíte, co jsme pro vás připravili.
- Doporučujeme náš otevřený kurz procházet popořadě, moduly na sebe mnohdy navazují.
- V závěrečném modulu najdete shrnutí, které si můžete vytisknout a vracet se k němu ve chvílích nejistoty.
Akademická čtvrthodinka
- V kurzu vás čeká pět modulů.
- Přečíst každý z nich zabere zhruba patnáct minut.
- Obsahují drobné výzvy a časově náročnější návody – jejich časovou dotaci uvidíte vždy hned na začátku právě u této ikonky.
O čem se v kurzu dozvíte?
Vybrali jsme pro vás praktické informace a připravili pochopitelné návody, díky kterým se o sebe v kyberprostředí zodpovědně postaráte. Investujte do sebe a získejte dovednosti, které univerzita, zaměstnavatelé i vy sami doopravdy oceníte a zužitkujete. Od teď je to na vás!
Jak se nenechat ošálit v kyberprostoru?
Člověk je omylný a je to naprosto v pořádku. V kyberprostoru se ale jedná o charakteristiku, které útočníci zneužívají vůbec nejčastěji, což potvrzují i zkušenosti našeho týmu. Jak se rozpoznat a ubránit se manipulativní technice phishing se dozvíte v prvním modulu.
Jak dobře jsou střeženy vaše cennosti?
Jsou to právě hesla, za kterými se skrývají vaše (online) identity, cennosti a data. Ve druhém modulu se naučíte vytvořit frázové heslo (nejsilnější, a přece nejsnazší na zapamatování), zjistíte, jak se k heslům chovat a objevíte praktičnost správce hesel.
Co když někdo získá vaše heslo?
V té chvíli je tu vícefaktorové ověřování, záložní digitální padák, bez kterého to nechcete riskovat. Pro vás znamená větší jistotu a pro útočníky velkou překážku. Ve třetím modulu se dozvíte, jaké metody můžete k ověřování využít a jak prakticky na to.
Jak vytvořit z maličkostí účinnou obranu?
Hranice mezi vaším online a offline světem se stírá: tak proč volit pro zabezpečení dvojí metr? Je na čase dopřát všem digitálním zařízením adekvátní péči. Antiviry, aktualizace, zálohování, zamykání obrazovek a další probereme srozumitelně ve čtvrtém modulu.
Jak si lépe ochránit své soukromí?
Vaše soukromí a data jsou cenná. Má proto smysl je chránit. Vše začíná vědomou kontrolou vaší digitální stopy, zejména té na sociálních médiích. Je také dobré uvědomit si výhody šifrované komunikace a znát význam nástroje VPN. O všem uvedeném se dozvíte v pátém modulu tohoto kurzu.
Neloučíme se: tady totiž cesta nekončí
Je náročné začít přemýšlet o mnoha věcech úplně jinak. Proto pro vás máme několik věcí na závěr. Jednou z nich je Kybertahák, který je shrnutím toho, co jste se v kurzu dozvěděli. Můžete si jej vytisknout a používat jako rozcestník pro návrat ke všem modulům kurzu. Zkrátka pomůcka pro váš bezpečný směr.
Kdo za kurzem stojí?
Na kurzu se podílelo mnoho tváří z celé Masarykovy univerzity. Nečekejte texty psané ajťáčtinou. Propojili jsme znalosti a lidi z oblasti IT, (informační a kyber) bezpečnosti, pedagogiky a vzdělávání, textaře i designéry.
🟡
Dali jsme si záležet, aby byl kurz srozumitelný široké akademické obci: od rozkoukávajícího se studenta prvního ročníku, přes vyučujícího s desetiletými zkušenostmi, po zaneprázdněnou studijní referentku.
🟡
To nic nemění na tom, že se na obsah kurzu můžete spolehnout: na rozdíl od náhodných článků a doporučení a často fatálních mýlek na internetu tu vždy najdete aktuální a ověřené informace.
🟡
Každá v kurzu uvedená rada, doporučení i návod prošly několikerým čtením odborníků kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU (Ústav výpočetní techniky na Masarykově univerzitě), ale i externích odborných konzultantů.
Autoři kurzu
Mgr. et Mgr. MARTIN HORÁK
Martin, mozek celého kurzu, se znalostním zázemím v informační a kybernetické bezpečnosti, právu, designu služeb a nespočtu dalších oblastí, se vyjma řízení tvorby kurzu staral především o náležitosti odborného obsahu.
Mgr. DÁVID MAGUŠIN
Dávid se věnuje především analýze potřeb uživatelů a následné přípravě vzdělávacích materiálů. Jeho cílem je zvyšovat bezpečnost uživatelů v kyberprostoru tím způsobem, který oni sami nejvíce preferují. Díky svým znalostem z oboru Bezpečnostních a strategických studií vnímá nové trendy a širší kontext. Toho využívá také při aktualizacích kurzu.
Bc. PAVEL BREJCHA
Pavel je rovněž absolventem Bezpečnostních a strategických studií a v současné době se soustředí na přípravu osvětových kurzů, popularizačních článků a lektorování. Stejné činnosti se věnujete také ve Fakescape se zaměřením na témata mediální gramotnosti a kyberbezpečnosti. Díky tomu dokáže Kyberkompasu přinášet nové impulzy a zároveň se spolu s Dávidem stará o jeho aktualizace.
RNDr. VÍT RUSŇÁK, Ph.D.
Víťa je vedoucí Skupiny osvěty a vzdělávání, která působí v rámci Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity. Zajišťuje, aby bylo dlouhodobé směřování kurzu v souladu se strategickými cíli Ústavu výpočetní techniky a je nekompromisním katem špatných nápadů.
Mgr. et Mgr. HANA MATĚJKOVÁ
Hanka využila kombinaci znalostí pedagogiky, designu online vzdělávání a copywritingu, aby vytvořila v mantinelech systému těchto webových stránek přívětivou (čtivou, srozumitelnou, přehlednou) vzdělávací zkušenost.
Bc. PETRA MIKULOVÁ
Petra se delší dobu zabývá kybervzděláváním, v kurzu se věnovala odbornému obsahu. Především zajišťovala, aby žádná zapeklitá otázka nezůstala nezodpovězena a nevysvětlena způsobem adekvátním potřebám studujících.
RNDr. JAN VYKOPAL, Ph.D.
Honza učí kyberbezpečnost a zkoumá, jak ji učit lépe. V kurzu patřil mezi kmenové tvůrce odborného obsahu, a to od výběru typu a struktury instrukcí a doporučení, až po jejich uplatnitelnost pro běžného uživatele.
PhDr. PAVLA VIZVÁRY, Ph.D.
Pavla je odbornicí na slovo vzatou ve všech sférách informační a kybernetické bezpečnosti, nadto se vyzná a věnuje (online) vzdělávání. Pavla internímu týmu nastavila zrcadlo a dovedla ho k dalšímu tříbení obsahu a formy.
ODBORNÍCI Z KYBERBEZPEČNOSTNÍHO TÝMU CSIRT-MU
Jednotliví členové týmu se postarali o kontinuální zlepšování kurzu po stránce primárně odborné. Jsou tedy garanty obsahu, do jehož čtení se za pár vteřin můžete vrhnout.
Za celý tým vám přejeme radost z nabývání sebejistoty a obezřetnosti ve všech zákoutích kyberprostoru.
Poslední aktualizace: 8. 7. 2024