KYBERKOMPAS

Ukazatel zlaté střední cesty kyberbezpečnosti

Vítejte v jedinečném kurzu kyberbezpečnosti!

Každý den ráno zamknout dveře. Peněženku mít vždycky v bezpečí. Zařídit pojistku na život, i na blbost. Lidský život probíhá v obezřetném módu, protože „co kdyby...“.

Naproti tomu v digitálním prostředí zábrany odhazujeme – snad za to může jeho zdánlivá neviditelnost, nesrozumitelná bezpečnostní doporučení, která si navíc mnohdy protiřečí, nebo spoléhání se na štěstěnu. Přitom o co jednoduší je pro útočníky v kybersvětě dostat se do vašeho intimního života, vybílit konto, stáhnout fotky z telefonu a zablokovat jej – prostě využít nepatrné nepozornosti? Řečnická otázka? Kdepak, útoky probíhají zhruba jednou za 39 sekund. V kybersvětě se přitom stačí chovat alespoň stejně zodpovědně jako v tom reálném. Ukážeme vám zlatou střední cestu: sadu srozumitelných pravidel a návodů, pro které nemusíte vyvinout kdoví jak velké úsilí, ale zároveň vás ochrání před valnou většinou rizik.

Bez popisku

Akademická čtvrthodinka
V kurzu vás čeká pět lekcí. Přečíst každou z nich zabere zhruba patnáct minut. Lekce také obsahují drobné výzvy a časově náročnější návody – jejich časovou dotaci uvidíte vždy hned na začátku právě u této ikonky.

Bez popisku

Obsah a struktura lekcí
V úvodu každé lekce se dozvíte, co jsme pro vás připravili. Doporučujeme náš otevřený kurz procházet popořadě, části na sebe mnohdy navazují. V závěrečné extra lekci najdete shrnutí, takový tahák, který si můžete připnout na lištu a vracet se k němu ve chvílích nejistoty.

O čem se v kurzu dozvíte?

Vybrali jsme pro vás praktické informace a připravili pochopitelné návody, díky kterým se o sebe v kyberprostředí zodpovědně postaráte. Investujte do sebe a získejte dovednosti, které univerzita, zaměstnavatelé i vy sami doopravdy oceníte a zužitkujete. Od teď je to na vás!

Bez popisku

Jak vytvořit z maličkostí účinnou obranu?

Hranice mezi vaším online a offline světem se stírá: tak proč volit pro zabezpečení dvojí metr? Je na čase dopřát všem digitálním zařízením adekvátní péči. Antiviry, zálohování, šifrování, zamykání a zavírání obrazovek probereme srozumitelně hned v první lekci.

zabezpečení zařízení

Bez popisku

Jak dobře jsou střeženy vaše cennosti?

Jsou to právě hesla, za kterými se skrývají vaše (online) identity, cennosti a informace. Ve druhé lekci se naučíte vytvořit frázové heslo (nejsilnější, a přece nejsnazší na zapamatování), objevíte praktičnost správce hesel a zjistíte, jak se chovat k heslům tak, aby zůstala jen vaše. 

hesla

Bez popisku

Jak se nenechat ošálit v kyberprostoru?

Člověk je omylný a je to naprosto v pořádku. V kyberprostoru se ale jedná o charakteristiku nejčastěji využívanou útočníky. Jak se ubránit manipulativním technikám tzv. sociálního inženýrství, jak spravovat digitální stopu a jak si snadno zašifrovat data, najdete ve třetí lekci.

sebeobrana

Bez popisku

Využíváte všechny výhody, které MUNI nabízí? 

Masarykova univerzita poskytuje členům univerzity služby, za které by si jinak nemálo připlatili. Ve čtvrté lekci objevíte vychytávky Eduroamu, naučíte se bezpečně připojit i z kavárny, poslat opravdu soukromou zprávu nebo třeba chytře nasdílet výzkumná data.

bezpečná komunikace

Bez popisku

Jak si poradit s bezpečnostním incidentem?

Útoky v digitálním světě nabývají čím dál větší rozmanitosti a promyšlenosti – neváhejte nahlásit sebemenší podezření či nesrovnalost. V páté lekci zjistíte, komu se ozvat, když se něco (možná) stalo a kdo konkrétně vám poradí na MUNI. Uživatel nemusí být nejslabším článkem řetězu!

hlášení incidentů

Bez popisku

Neloučíme se: tady totiž cesta nekončí

Je náročné začít přemýšlet o mnoha věcech úplně jinak. Pojďte si na závěr připomenout, co všechno jste se dozvěděli – a nechte se překvapit rozšiřujícími multimediálními materiály. Lekce je vhodná jako tahák, ke kterému se vrátíte, jakmile si v budoucnu nebudete něčím rychle jisti.

kybertahák

„Texty v kurzu jsou velmi dobře připraveny, jejich podání je obzvláště chytlavé a adekvátní pro začátečníky.“

Carnegie Mellon University

Autoři kurzu

Na kurzu se podílelo mnoho tváří z celé univerzity. Nečekejte texty psané ajťáčtinou. Propojili jsme znalosti a lidi z oblasti IT, (informační a kyber) bezpečnosti, pedagogiky a vzdělávání, textaře i designéry.

Dali jsme si prostě záležet, aby byl kurz srozumitelný široké akademické obci: od rozkoukávajícího se studenta prvního ročníku, přes vyučujícího s desetiletými zkušenostmi, po zaneprázdněnou studijní referentku. To nic nemění na tom, že se na obsah kurzu můžete spolehnout: na rozdíl od náhodných článků a doporučení a často fatálních mýlek na internetu tu vždy najdete aktuální a ověřené informace. Každá v kurzu uvedená rada, doporučení i návod prošly několikerým čtením odborníků kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU (Ústav výpočetní techniky na Masarykově univerzitě), ale i externích odborných konzultantů. 

Mgr. et Mgr. MARTIN HORÁK

Martin, mozek celého kurzu, se znalostním zázemím v informační a kybernetické bezpečnosti, právu, designu služeb a nespočtu dalších oblastí, se vyjma řízení tvorby kurzu staral především o náležitosti odborného obsahu.

Mgr. et Mgr. HANA MATĚJKOVÁ

Hanka využila kombinaci znalostí pedagogiky, designu online vzdělávání a copywritingu, aby vytvořila v mantinelech systému těchto webových stránek přívětivou (čtivou, srozumitelnou, přehlednou) vzdělávací zkušenost.

Bc. PETRA MIKULOVÁ

Petra se delší dobu zabývá kybervzděláváním, v kurzu se věnovala odbornému obsahu. Především zajišťovala, aby žádná zapeklitá otázka nezůstala nezodpovězena a nevysvětlena způsobem adekvátním potřebám studujících.

RNDr. JAN VYKOPAL, Ph.D.

Honza učí kyberbezpečnost a zkoumá, jak ji učit lépe. V kurzu patřil mezi kmenové tvůrce odborného obsahu, a to od výběru typu a struktury instrukcí a doporučení, až po jejich uplatnitelnost pro běžného uživatele.

PhDr. PAVLA VIZVÁRY​​, Ph.D.

Pavla je odbornicí na slovo vzatou ve všech sférách informační a kybernetické bezpečnosti, nadto se vyzná a věnuje (online) vzdělávání. Pavla internímu týmu nastavila zrcadlo a dovedla ho k dalšímu tříbení obsahu a formy.

ODBORNÍCI Z KYBERBEZPEČNOSTNÍHO TÝMU CSIRT-MU

Jednotliví členové týmu se postarali o kontinuální zlepšování kurzu po stránce primárně odborné. Jsou tedy garanty obsahu, do jehož čtení se za pár vteřin můžete vrhnout.

Za celý tým vám přejeme radost z nabývání sebejistoty a obezřetnosti ve všech zákoutích kyberprostoru.

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info